STAN CZYSTOŚCI JEZIOR MONITOROWANYCH PRZEZ WIOŚ BYDGOSZCZ

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

Ocena stanu czystości jezior województwa w 2006 roku według liczby jezior

Ocena stanu czystości jezior województwa w 2006 roku według powierzchni jezior

Ocena stanu czystości jezior województwa w 2006 roku według objętości jezior

Nazwa jeziora

Zlewnia

Powierzchnia [ha]

Objetość [tys. m3]

Głebokość [m]

Klasa czystości

Bachotek

Skarlanka - Drwęca

215,1

18308,0

26,7

II

Białe

Bielska Struga - Brda

53,7

2161,5

9,3

III

Biskupińskie

Gąsawka - Noteć

116,6

6397,2

13,7

poza klasą

Blizno

Kanał Sitno - Osa

49,2

3228,0

12,2

III

Błądzimskie

Ryszka - Wda

52,8

4666,1

34,2

II

Borówno

Wisła

43,8

3305,6

13,1

III

Borzymowskie

Chodeczka - Zgłowiączka

175,0

7358,6

10,5

III

Branickie

Wyrwa - Wda

73,3

3419,0

8,4

poza klasą

Branickie Małe

Wyrwa - Wda

29,1

497,3

4,0

poza klasą

Bryńskie Południowe

Brynica - Drwęca

29,7

897,0

9,5

II

Bryńskie Północne

Brynica - Drwęca

27,9

620,0

7,0

II

Brzeźno

Świnka - Wisła

122,5

1929,2

3,7

poza klasą

Brzeźno

Mień - Wisła

19,6

490,0

5,3

II

Brzózka

Ruda - Wisła

3,1

18,0

1,3

II

Cekcyńskie

Szumionka - Brda

121,0

11948,7

27,9

II

Chalno Południowe

Zgłowiączka - Wisła

21,6

361,5

3,3

III

Chełmica

Chełmiczanka - Wisła

60,8

1337,6

3,3

poza klasą

Chełmżyńskie

Fryba - Wisła

271,1

16452,0

27,1

III

Chodeckie

Chodeczka - Zgłowiączka

40,3

2227,3

20,5

poza klasą

Chojno

Lutryna - Osa

68,1

4755,0

19,6

III

Chomiąskie

Struga Foluska - Noteć

102,2

9960,8

34,3

II

Ciche

Skarlanka - Drwęca

110,8

7604,0

13,4

II

Cielęta

Drwęca - Wisła

18,8

705,0

7,2

III

Czarmuńskie

Łobzonka - Noteć

61,6

1642,6

6,0

III

Czarne

Wisła

4,8

160,1

4,9

III

Czarne (gm.Bobrowo)

Lutryna - Osa

10,6

622,3

13,6

II

Czarne Radaszyńskie

Struga Rybnicka - Wisła

3,0

81,0

4,0

III

Czarnownica

Rypienica - Drwęca

23,2

1604,4

14,7

III

Czarny Bród

Zgłowiączka - Wisła

24,4

849,6

8,6

III

Czarny Bryńsk

Brynica - Drwęca

9,1

197,8

3,5

II

Czyste (Wielkie Czyste)

Fryba - Wisła

36,1

1422,7

11,1

poza klasą

Dębno

Skarlanka - Drwęca

59,5

3282,0

15,9

II

Długie (gm.Koronowo)

Krówka - Brda

42,3

4162,5

29,5

III

Długie (gm.Śliwice)

Bielska Struga - Brda

64,0

2346,1

9,3

III

Długie (gm.Wąpielsk)

Rypienica - Drwęca

108,6

6966,0

18,0

III

Dobrcz

Wisła

30,2

1322,6

6,3

poza klasą

Dobrylewskie

Gąsawka - Noteć

53,9

1621,2

7,8

poza klasą

Drzycimskie

Szumionka - Brda

38,7

3810,1

25,0

II

Duże (gm. Jabłonowo Pomorskie)

Osa - Wisła

38,1

3131,9

18,3

III

Dźwierzno

Struga Toruńska - Wisła

8,5

328,0

6,3

poza klasą

Foluskie

Struga Foluska - Noteć

62,4

6520,3

28,4

III

Forbin

Struga Sugajno - Drwęca

24,1

1888,1

18,0

II

Frydek

Struga Wąbrzeska - Drwęca

25,4

1829,0

24,0

poza klasą

Gąsawskie

Gąsawka - Noteć

99,0

5726,7

10,5

poza klasą

Głęboczek

Hozjanna - Brda

17,4

522,0

5,0

III

Głęboczek

Struga Sugajno - Drwęca

25,6

1056,8

10,0

III

Głowińskie

Skarlanka - Drwęca

130,5

8851,0

18,5

III

Głuszyńskie (Orle)

Zgłowiączka - Wisła

608,5

56002,9

36,5

III

Godawskie

Gąsawka - Noteć

29,6

1061,8

9,0

poza klasą

Gołębiewko (Dąbrówka)

Lutryna - Osa

18,2

795,0

10,5

poza klasą

Gopło Południowe

Noteć - Warta

2094,0

77000,0

16,6

poza klasą

Gopło Północne

Noteć - Warta

60,5

500,0

3,2

poza klasą

Goreń

Lubieńka - Zgłowiączka

55,3

1672,0

6,1

III

Gościąż

Ruda - Wisła

45,5

2443,3

23,6

II

Górzno

Brynica - Drwęca

47,0

2505,0

16,1

III

Grażyna

Fryba - Wisła

28,6

890,0

8,6

III

Grodno (gm.Golub-Dobrzyń)

Drwęca - Wisła

22,3

780,5

7,8

II

Grodzieńskie (Grodno)

Fryba - Wisła

43,0

1277,0

7,3

poza klasą

Grzywinek

Lutryna - Osa

20,6

456,1

4,7

poza klasą

Janówko (Janowskie)

Struga Sugajno - Drwęca

63,2

3994,0

12,6

II

Jezuickie

Noteć - Warta

146,7

5063,1

10,6

III

Juchacz

Łobżonka - Noteć

68,7

961,8

2,6

II

Kamieniec

Zgłowiączka - Wisła

37,4

687,0

4,0

III

Kamionkowskie

Drwęca - Wisła

71,4

5354,3

15,0

II

Kiełpińskie

Rypienica - Drwęca

44,4

2359,0

10,0

III

Kierzkowskie

Struga Foluska - Noteć

77,3

6195,3

23,0

poza klasą

Kikolskie

Lubianka - Drwęca

72,1

2604,0

6,5

poza klasą

Kleszczyn

Ruziec - Drwęca

72,2

3873,7

10,8

poza klasą

Konotopie

Lubianka - Drwęca

49,5

2929,9

16,0

III

Kornatowskie

Kanał Główny - Wisła

48,6

647,0

3,2

poza klasą

Kromszewickie

Chodeczka - Zgłowiączka

89,2

7693,3

16,7

III

Krosna

Krówka - Brda

10,6

517,3

23,0

III

Krukowskie

Chodeczka - Zgłowiączka

42,6

1406,7

5,6

III

Krzewent

Lubieńka - Zgłowiączka

37,5

1912,5

6,9

II

Krzywe

Krówka - Brda

26,0

2071,1

21,3

II

Księte

Brynica - Drwęca

40,3

256,0

1,5

poza klasą

Kuchnia

Gardeja - Osa

56,9

1299,6

5,1

poza klasą

Kusowo

Wisła

44,0

1497,1

9,2

III

Lenie

Kamieniczka - Wisła

20,3

507,5

3,6

poza klasą

Leźno Małe

Brynica - Drwęca

30,1

993,0

6,4

III

Leźno Wielkie

Brynica - Drwęca

86,2

4730,0

14,5

II

Likieckie

Mień - Wisła

52,5

575,6

1,2

poza klasą

Lubiechowskie

Lubieńka - Zgłowiączka

16,6

365,2

3,2

III

Lubienieckie

Chodeczka - Zgłowiączka

15,1

555,5

7,6

poza klasą

Lubieńskie

Lubieńka - Zgłowiączka

89,0

3494,7

12,8

poza klasą

Lutowskie

Sępolenka - Brda

143,2

5492,3

12,1

II

Łasińskie Małe

Osa - Wisła

18,4

207,0

3,0

poza klasą

Łasińskie Zamkowe

Osa - Wisła

155,2

2325,0

5,2

poza klasą

Łąki (Najmowo)

Struga Brodnicka - Drwęca

47,4

1357,2

6,1

III

Łąki (Radyszyńskie Małe)

Struga Rybnicka - Wisła

5,8

160,0

6,0

II

Łąkie (gm.Skępe)

Mień - Wisła

110,2

6081,2

16,3

III

Łuba

Zgłowiączka - Wisła

11,5

171,9

2,6

poza klasą

Mazowsze (Kijaszkowo)

Lubianka - Drwęca

31,6

545,3

3,7

poza klasą

Mełno

Osa - Wisła

155,2

6746,0

10,5

III

Mielec

Ruda - Wisła

6,9

39,0

1,5

II

Mieliwo

Struga Brodnicka - Drwęca

80,9

2713,0

9,4

II

Mielno

Noteć - Warta

179,3

3765,3

4,7

poza klasą

Mlewickie

Struga Toruńska - Wisła

84,4

1614,0

4,3

poza klasą

Młyńskie

Brynica - Drwęca

25,3

592,0

5,8

III

Mochel

Kamionka - Brda

172,2

11886,0

12,8

III

Modzerowskie z Długim

Noteć - Warta

231,7

7729,4

3,3

III

Mogileńskie

Panna - Noteć Zachodnia

43,8

1561,9

6,8

poza klasą

Moszczonne

Ruziec - Drwęca

55,5

7408,5

34,0

II

Mukrz

Wda - Wisła

44,3

907,6

5,0

III

Nadorskie (Huta)

Ruziec - Drwęca

30,5

2015,6

21,2

III

Nagus

Wisła

7,7

363,0

10,0

II

Niskie Brodno

Struga Brodnicka - Drwęca

87,2

6046,0

18,2

III

Nogat

Gardeja - Osa

117,7

8578,0

23,0

poza klasą

Oborskie

Ruziec - Drwęca

57,0

3600,0

14,0

II

Oćwieckie Wschodnie

Gąsawka - Noteć

87,1

9655,0

42,5

III

Oćwieckie Zachodnie

Gąsawka - Noteć

55,6

3290,8

19,8

III

Okonek

Skarlanka - Drwęca

4,4

173,0

5,5

I

Okonin (gm.Brzuze)

Ruziec - Drwęca

8,5

-

15,0

II

Okonin (gm.Ciechocin)

Drwęca - Wisła

37,4

2780,0

11,5

II

Okonińskie

Wda - Wisła

106,5

9472,5

24,5

II

Oleczno

Lutryna Osa

29,9

1322,0

11,6

III

Orłowskie (Piaseczno)

Chełmiczanka - Wisła

89,7

8089,8

32,3

II

Ostrowąs

Tążyna - Wisła

30,7

644,7

3,7

poza klasą

Ostrowickie (gm.Brzuze)

Ruziec - Drwęca

46,3

2676,8

12,7

poza klasą

Ostrowieckie

Struga Foluska - Noteć

159,6

10173,0

28,6

III

Ostrowite (gm.Lipno)

Chełmiczanka - Wisła

158,1

2543,8

7,5

poza klasą

Ostrowite (gm.Lniano)

Ryszka - Wda

59,3

2455,9

8,4

III

Ostrowskie Wschodnie

Noteć - Warta

98,3

9177,2

23,5

II

Ostrowskie Zachodnie

Noteć - Warta

216,2

22065,7

35,1

III

Ostrów

Drwęca - Wisła

13,7

397,3

9,7

poza klasą

Owieczkowo

Drwęca - Wisła

30,2

734,0

5,3

poza klasą

Papowskie

Fryba - Wisła

35,6

597,0

4,2

poza klasą

Partęczyny Małe

Skarlanka - Drwęca

33,6

1053,0

6,5

II

Piaseczno

Prusina - Wda

38,0

2018,8

11,7

I

Piętki

Osa - Wisła

13,6

937,0

20,7

III

Płowęż

Osa - Wisła

174,2

6522,3

6,3

poza klasą

Płużnickie

Struga Toruńska - Wisła

43,4

438,0

1,7

II

Radodzierz

Mątawa - Wisła

246,4

12330,4

9,5

II

Radyszyn (Radyszyńskie Duże)

Struga Rybnicka - Wisła

31,1

1456,0

10,9

II

Rakutowskie Wielkie

Lubieńka - Zgłowiączka

300,5

3228,5

2,8

II

Retno

Skarlanka - Drwęca

24,1

1492,0

21,1

III

Robotno

Skarlanka - Drwęca

49,5

2897,0

15,6

II

Rogowskie

Wełna - Warta

285,3

12399,0

14,3

poza klasą

Rogówko

Ruziec - Drwęca

15,0

379,8

4,5

III

Ruda

Ruziec - Drwęca

48,9

3764,4

14,9

III

Rościmińskie Duże

Łobżonka - Noteć

47,3

4462,0

23,6

III

Rościmińskie Małe

Łobżonka - Noteć

24,4

774,5

6,8

III

Marusza-Kanał Główny
160,9
7027,0
11,9

poza klasą

Ruduskie (Wojnowskie)

Ruziec - Drwęca

48,7

2232,6

10,2

III

Rybiny (Chalno Północne)

Zgłowiączka - Wisła

18,7

811,1

9,1

III

Rybnica

Struga Rybnicka - Wisła

7,6

173,0

4,6

III

Sadłowskie

Rypienica - Drwęca

21,3

404,7

2,8

III

Salno

Osa - Wisła

29,0

3502,0

45,0

III

Samin

Brynica - Drwęca

55,6

1453,0

5,0

III

Sarnowskie (Radziochy)

Mień - Wisła

52,0

1708,2

6,0

III

Sępoleńskie

Sępolenka - Brda

156,3

7501,6

10,9

III

Sitno (gm.Wąbrzeźno)

Osa - Wisła

48,3

541,0

3,0

poza klasą

Sitno (gm.Zbójno)

Ruziec - Drwęca

24,7

771,7

7,8

II

Skarbińskie

Gąsawka - Noteć

64,0

3069,8

9,6

poza klasą

Skąpe

Marusza - Kanał Główny

28,7

1049,0

9,3

poza klasą

Skępskie Małe

Mień - Wisła

15,8

157,0

2,0

poza klasą

Skępskie Wielkie

Mień - Wisła

120,0

3349,0

4,0

III

Skrwilno

Skrwa - Wisła

70,8

566,4

1,4

poza klasą

Skrzyneckie (Skrzynki)

Lubieńka - Zgłowiączka

26,8

1542,2

10,5

II

Skrzynka

Gąsawka - Noteć

27,9

2440,5

19,5

II

Słupowskie

Krówka - Brda

119,9

10739,8

34,4

III

Sobiejuskie

Gąsawka - Noteć

118,9

5855,7

10,9

poza klasą

Sosno

Struga Brodnicka - Drwęca

188,0

9390,3

12,4

II

Sosno Królewskie

Struga Sugajno - Drwęca

49,8

1994,6

10,8

II

Starogrodzkie Południowe

Wisła

8,8

150,0

4,7

III

Starogrodzkie Północne

Fryba - Wisła

18,5

495,0

5,2

III

Steklin

Lubianka - Drwęca

112,9

12045,6

18,5

poza klasą

Stelchno

Wda - Wisła

154,5

7968,7

10,3

I

Stobno

Struga Raciąska - Brda

89,2

6799,3

20,2

poza klasą

Strażym

Skarlanka - Drwęca

73,4

2566,0

9,0

II

Stręszek

Skarlanka - Drwęca

2,5

82,0

7,0

I

Strzemiuszczek

Skarlanka - Drwęca

20,8

256,1

2,3

III

Studzienne

Krówka - Brda

26,7

2750,2

22,5

poza klasą

Sumin

Lubianka - Drwęca

129,5

5434,8

8,5

poza klasą

Szarlej

Noteć - Warta

66,9

1377,2

4,3

poza klasą

Szczuka

Drwęca - Wisła

25,5

1217,2

11,1

III

Szczutkowskie (Lutoborskie)

Chodeczka - Zgłowiączka

20,9

993,9

9,7

III

Szczytnowskie (Ługowskie)

Chodeczka - Zgłowiączka

67,7

6226,9

18,8

poza klasą

Szpitalne

Kamionka - Brda

66,4

5008,7

19,6

II

Szydłowskie

Panna - Noteć Zachodnia

140,2

15883,9

24,5

poza klasą

Ślepe (Okrągłe)

Bielska Struga - Brda

107,3

2216,5

8,2

II

Świekatowskie

Brda - Wisła

56,2

2843,5

11,5

III

Święte (gm. Skępe)

Mień - Wisła

32,1

492,1

2,8

poza klasą

Święte (gm.Łasin)

Osa - Wisła

53,1

1241,0

3,2

poza klasą

Tabułka

Brynica - Drwęca

3,0

-

-

III

Tarpno

Trynka - Wisła

27,0

718,0

5,8

poza klasą

Telążna

Zuzanka - Wisła

2,8

235,0

2,0

II

Tonowskie

Wełna - Warta

159,9

3189,9

7,3

poza klasą

Trąbińskie

Rypienica - Drwęca

49,1

2943,9

16,0

II

Trepkowskie (Trepki)

Brynica - Drwęca

30,1

714,0

8,5

III

Tupadłowskie

Święte Strumień - Wisła

43,1

324,0

1,7

III

Ugoszcz

Ruziec - Drwęca

24,4

463,7

4,2

poza klasą

Urszulewskie

Skrwa - Wisła

293,1

7792,2

6,2

poza klasą

Wądzyńskie

Osa - Wisła

170,4

13270,5

34,6

II

Wąsoskie

Gąsawka - Noteć

58,0

7009,0

25,3

II

Weneckie

Gąsawka - Noteć

131,7

6601,3

20,3

poza klasą

Widoń (Widuń)

Struga Rybnicka - Wisła

13,8

184,0

3,6

poza klasą

Wiecanowskie

Panna - Noteć Zachodnia

300,0

9475,8

7,6

III

Wieczno Południowe

Struga Toruńska - Wisła

199,4

4358,0

4,1

II

Wieczno Północne

Struga Toruńska - Wisła

147,6

5420,0

18,3

III

Wieldządzkie

Struga Toruńska - Wisła

43,5

2385,0

13,0

poza klasą

Wieleckie

Rokitka - Noteć

52,9

247,3

1,1

III

Wielgie (Wielickie)

Lubianka - Drwęca

70,9

8109,6

47,0

II

Wierzchoń

Ruda - Wisła

15,3

131,0

1,7

II

Wierzchownia

Brynica - Drwęca

5,7

133,0

2,7

II

Wierzchucińskie Duże

Krówka - Brda

49,2

5689,0

25,0

II

Wierzchucińskie Małe

Krówka - Brda

52,3

2850,8

12,7

III

Więcborskie

Łobżonka - Noteć

194,0

16206,2

18,5

III

Wikaryjskie

Struga Rybnicka - Wisła

50,9

1529,8

10,5

II

Wilczak

Marusza - Kanał Główny

23,8

1472,0

19,0

III

Witosławskie

Łobżonka - Noteć

148,1

10356,0

19,2

III

Wolickie

Noteć - Warta

243,5

11888,9

15,4

poza klasą

Wolskie

Wełna - Warta

185,0

20971,0

28,2

II

Wójtowskie

Struga Rybnicka - Wisła

10,6

334,0

6,5

II

Wójtowskie Duże

Struga Rybnicka - Wisła

20,6

633,0

8,0

II

Wójtowskie Małe

Struga Rybnicka - Wisła

6,2

356,0

8,5

II

Wysokie Brodno

Struga Brodnicka - Drwęca

91,0

6692,0

22,0

III

Zacisze

Wisła

12,8

512,0

11,5

II

Zakrzewskie

Łobżonka - Noteć

66,6

2574,9

7,5

poza klasą

Zamarte

Kamionka - Brda

53,3

2915,9

10,4

III

Zamkowe (Wąbrzeskie)

Struga Wąbrzeska - Drwęca

69,6

4132,8

18,0

III

Zbiczno

Skarlanka - Drwęca

128,9

15055,0

41,6

II

Zioło

Wełna - Warta

248,7

14714,8

17,9

poza klasą

Żabno

Panna - Noteć Zachodnia

33,2

964,6

6,0

poza klasą

Żalskie (Wielgie)

Ruziec - Drwęca

162,5

12184,8

17,0

III

Żędowskie

Gąsawka - Noteć

64,8

6366,9

29,5

II

Żnińskie Duże

Gąsawka - Noteć

431,6

29492,6

11,1

poza klasą

Żnińskie Małe

Gąsawka - Noteć

135,1

3063,1

5,3

poza klasą

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006